Jdi na obsah Jdi na menu
 


  • Infekční (virové a bakteriální)
  • Neinfekční (parazitární, plíšňové, nemoci z nedostatku vitamínů a minerálních látek, novotvary a vývojové anomálie)

Při každém podezření z onemocnění je potřeba dát zvíře do karantény a celkově mu zvýšit teplotu jeho životního prostředí. Tyto pravidla jsou obecná jak pro vodní želvy tak i suchozemské.

Typy nemocí:

Avitaminóza
nejrozšířenější onemocnění, projevuje se záněty pokožky. Předcházíme jí obohacením potravy o polyvitamínové přípravky, např. Spofavit.

Bakteriální infekce
vzniká mikroskopicky drobnými poraněními roztoči, pijavkami nebo klíšťaty. Bakteriální zárodky (Citrobacter freundi) vyvolávají na kůži vodních želv vředy s následnými projevy otravy krve. Zvlášťě velké problémy vyvolávají bakteriální a plísňové procesy pod krunýřem, kde je lze vyléčit jen s největší péčí. Při těchto onemocněních vznikají abcesy (dutiny v tkáni vyplněné hnisem), které obsahují nejrůznější druhy zárodků (např. rod Aeromonas, Neisseria, Serratia, Pasteurella, Listeria).
Léčit můžeme tyto nemoci chirurgickým ošetřením abscesu, dezinfekce 1% roztokem Ajatinu, 3% peroxidem vodíku (H2O2), slabým roztokem manganistanu draselného (KMnO4) nebo heřmánkovým odvarem. Podle bakteriologického vyšetření a citlivosti na antibiotika se aplikuje účinnáí antibiotická mast. Po sedm dní se podává Chloramphenicol v dávce 8 mg na 100 g živé hmotnosti.

Mykotické onemocnění
plísně rodu Mucor, Cephalosporium, Fusarium a Rhizopus arrhizus. Vytvoří se na kůži granulomy (novotvary).
Léčení: možné je podle potřeby chirurgické odstranění novotvaru, použití organických barviv, koupel v roztoku kuchyňské soli (NaCl) v koncentraci 5 až 10l vody, nebo 0,1% roztok Chloraminu.
Pijavice - často se vyskytují na kůži želv, nejčastěji je zastoupen druh Haementeria. Druh Ozobranchus jsou nejen paraziti sající krev, ale přenášejí také nemoci. Jiné druhy tohoto rodu přenášejí krevního parazita Haemogragarina.

Klíšťata (Ixodes)
na těle želv se vyskytují snad všechna vývojova stadia těchto parazitů, která však škodí jen ve velkém množství. Z těla hostitele je však musíme odstranit, aby v místě rány nevznikla ohniska infekce.
Léčení: místo je třeba potřít lihem, olejem (ricinový olej v poměru 1:1 s 96% alkoholem, chloraethyl) nebo klíště mechanicky vykroutíme proti směru hodinových ručiček. Klíště je třeba nejprve usmrtit uvedenými přípravky a potom odstranit tak, aby hlavička nezůstala v kůži. Po odstranění klíštěte natíráme kůži v místě poškození antibiotickou mastí (Framykoin ung., chronicin ung.)

Roztoči (Acarina)
působí obrušování rohoviny krunýře a lezením po kůži vyvolávají silné svědění. Jsou nebezpeční, protože přenášejí různé bakterie. Velikost roztočů kolísá od 0,3 do 1 mm.
Léčení: Místně použijeme parafín a ricinový olej. Usmrcené roztoče důkladně omyjeme z těla želvy a terárium desinfikujeme Ajatinem nebo chlorovými přípravky (Chloramin, Dikonit)

Rachitida, mechanické poškození krunýře nebo porucha látkového metabolismu
nedostatek vitamínu D nebo jeho provitamínů v potravě, popřípadě jejich snížené vstřebávání nebo poruchy syntézy způsobují rachitidu mláďat. Ozářením ergosterinu - provitamínu D ultrafialovými paprsky vzniká v organismu vitamín D, který zajišťuje rovnováhu vápníku a fosforu. Při rachitidě dochází k nedostatečné mineralizaci kostní tkáně. Onemocnění má převážně chronický průběh. Projevuje se měknutím krunýře, a to nejprve plastronu, potom i karapaxu. Krunýř se pak nevratně deformuje. Rachitida je časté onemocnění želv v zajetí.
Léčení: do krmné dávky vodních elv zařazujeme dešťovky, které obsahují velké mnoství vápníku a fosforu. Dokrmiva přidáváme Biomin v dávce 2% zdenní krmné dávky. Aplikujeme Combinal AD3. Při používání horského sluníčka (2 minuty denně) dbáme, aby záření působilo na krunýř a nepoškodilo zrak.
Mechanicky poškozený krunýř ošetříme epoxidovými pryskyřicemi
.

Karanténa nemocných želv

  Při chovu je potřeba mít jedno (nebo více) karanténích terárií/akvaterárií, kam se mohou umístit nemocné nebo nově přinesené želvy.
Nové želvy nejprve vykoupeme ve vlažné vodě (do 30st.C), jako desinfekci můžeme použít kuchyňskou sůl (do 10l čajovou lžičku). Dále sledujeme chování želv a jejich výkaly. Suchozemské želvy nenakupovat v době zimního spánku.
  Tyto prostory by měly být snadno čistitelné a udržovatelné, žádné přehnané vybavení a ozdoby. Nejlépe např. celoskleněná nádoba.
Suchozemské želvy - na dno písek nebo savý papír, který minimálně jednou denně měníme. Dále je třeba mít nádobu na vodu a na potravu, které rovněž jednou denně měníme a desinfikujeme. Teplota by měla být do 30st.C.
Vodní želvy - vodu měníme minimálně jednou denně, teplota by se měla pohybovat okolo 28st.C. V případě, že si nebudeme vědět se želvou pomoci, vždy vyhledat veterináře.