Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování začíná u želv na jaře asi 2 týdny po probuzení ze zimního spánku. Samci předvádějí samici "svatební tanec", při tom se postaví k samici čelem a předními končetinami potřásá samici před hlavou. Někdy přitom dojde k povrchovým zranění, po kterých mohou zůstat jizvy. Když je samice ochotná se pářit, samec se s ní ve vodě páří. Sameček vyleze na samičku a zasune svůj ocas pod ocas partnerky, tak aby došlo ke spojení kloak obou zvířat. Samotné spojení trvá přibližně 10-15 minut.

Obrazek

Samice za 1 až 2 měsíce po spáření snese vejce, přičemž snůška se může několikrát za rok opakovat. Samice zahrabává asi 3 cm dlouhá vejce do mělkých jamek, které vyhrabe na břehu. O velikosti vajec si můžete udělat představu tady. Inkubace trvá v závislosti na teplotě od 60 do 115 dnů. Ideální teplota pro vývin vajec je 25-30°C, na teplotě závisí i pohlaví želv, které se z vajec vylíhnou. Při teplotách do 28 °C se vyvinou ve vejcích samci, při teplotách nad 30°C samice. Mezi těmito teplotami vznikají ve vejcích obě pohlaví. Teploty nad 32°C vejce spolehlivě zničí.

Mláďata měří po vylíhnutí asi 30 mm. Mají tzv. vaječný zub, kterým zdolají obal vajíčka. Zub jim asi za 2 týdny odpadne. žloutkový vak, který je připojen pupečníkem na spodku plastronu se zcela vstřebá. Během prvního roku vyrostou asi do 6 cm. Růst želv je velmi nerovnoměrný.

POHLAVÍ