Jdi na obsah Jdi na menu
 


11.číslo (listopadové)

3. 11. 2007

Obrazek
**********************************

Želví druh pod lupou:
Želva malovaná
(Chrysemys picta belli)
Obývá jih Kanady a východ USA. Dorůstá až do velikosti 25cm přes krunýř. U samic je zbarvení Obrazekméně výrazné než u samců, kde je karapax zbarvený do černa, ve předu se světlými místy. Žlutá skvrna za očima je výraznější u mláďat a samic. Přední končetiny jsou žlutě páskované. Samice snáší převážně v květnu až červenci, ale v teplých akvateráriích snese i v zimních měsících. Snůška obsahuje 10 až 12 vajec.

********************************** 

Téma:
Želví potřeby aneb na co vlastně jsou?
Některé želví potřeby slouží k úkrytu želvy, k tomu, aby se jí potrava neválela ,,halabala" po terárku, k tomu, aby měla stínítko, aby mohla po něčem chodit, aby se mohla zahrabávat....prostě je toho spousta..tady jsem ti připravila ,,MENU" některých potřeb a na co jsou + anketu.
MISKY NA JÍDLO-slouží pro to, aby se jídlo nepovalovalo jen tak po terárku
VYHŘÍVACÍ KÁMEN-slaouží na to, že se kámen nahřeje a želva si užije ještě více tepla...a navíc neleží na zemi a nemůže nastydnout..
PODESTÝLKA-aby se mohla želvička zahrabat, aby se mohla někde ,,vyprázdnit" atd..
STÍNÍTKO-slouží na to, aby šlo teplo a světlo přímo na želvíka...když tam není stínítko tak mám zkušenosti s tím, že se želvíkovi nelíbilo pod lampičkou a dělal bordel
KAMENY, ŠIŠKY, KOŘENY-jsou to ,,hračky" a prolízátka pro želvinky, aby se protáhly a přpomíná to přírodu, kde žijí

PTALA JSEM SE...CO SI MYSLÍŠ O..?
1)Co si myslíš o želvích miskách na jídlo?

OS:Kdyz je na zemi, nabali se na ni spousta hnusu = substratu a to neni ok.. but v misce nebo davat jidlo na kachlicku nebo placaty kamen, aby se nedotykalo "zeme".
Dr.Fox:Podle mě je lepší když se potrava rozdělí v terárku na víc míst.
2)Co si myslíš o vyhřívacím kameni?
OS:
V
yhrivaci kamen neni pro zelvy vhodny, pro nektere jine plazy neni spatny. rika se, ze zelvam nedela dobre na vnitrni organy.
Dr.Fox:
Dobrá věc, želvy nemají sklon k podchlazení, navíc jim to neškodí, takže to schvaluju.
3)Co si myslíš.. je lepší UVB nebo UV zářivka?
OS:Potrebuji mit UVB zareni. a zarivky jsou na nic v porovnani s vybojkou, ktera se blizi slunecnimu zareni. pro nektere jine plazy zarivky staci.
Dr.Fox:
Podle mě mají obě dvě stejný vliv, ale spíš se víc přiklaňuju k UVB zářivce.
********************************** 

Želví veterán:
Terárium ze dřeva
Vezmi si dřevěné desky, ve velikosti, aby nebylo pro želvu malé. 2 menší desky a 2 větší (jako u obdélníku). Zkus je poskládat k sobě (jen tak, abys viděl, jak to bude vypadat). Jestli se ti tvar a velikost zamlouvá, tak  stluč desky dohromady. Až to bude, přidělej lampičku, nasyp podestýlku, dej kameny, šišky, kořeny..a terárko je hotové!!pozor! jestli se ti nechce vyrábět, tak se dají někde vyrobit i na zakázku..
********************************** 

Mixík od čtenářů:
Všem moc děkuji!

OD BAO:
Vtipy:
Je rodinka želv na zmrzlině a schyluje se k dešti. Táta želvák pošle synka pro deštníky. Syn se nevrací den, dva dny, tři dny - čtvrtý den táta povídá:
"Když tak dlouho nejde, tak mu tu zmrzku sníme." A ode dveří se ozve: "Tak to ne,nebo nikam nejdu!"

Je v lese medvěd, vlk, liška, zajíc, krysa a želva. Děsne se nuděj, tak vymyslej, že jeden vždycky řekne vtip a když se tomu z ostatních aspoň jeden NEzasměje, tak toho, co to říkal, zabijou. Medvěd se nabídne a řekne takovej strašnej drtivák destroják, až se všichni svíjej smíchy po zemi, jenom želva mlčí. Zabijou medvěda a mluví vlk, taky takovej dobrej humor. Všichni se docela smějou, jenom želva mlčí, takže zabijou i vlka. Potom musí říct liška - takovej nudnej vtip, takže všichni mlčej, akorát želva říká: "Áááchacha, ten medvědův byl ale dobrej!"

Sedí bagr na plotě a plete kakao, přijde k němu želva a ptá se: Bagře nevíš, kolik je hodin? Bagr vytáhne teploměr a říká: 1:0 prohráváme, to nevadí, stejně jsem chtela jít vlevo.

Dva psi, jedna žirafa, tři nosorožci, jeden velbloud, tři myši a taky želva a had se všcihni vecpali pod jeden deštník. Kdo všechno zmoknul?
Nikdo, protože nepršelo.

Když hlemýžď přelezl silnici, přejela ho želva. Jakmile se probral v nemocnici, zeptali se ho, jak k té nehodě došlo. "Nevzpomínám si, "odpověděl. "Seběhlo se to tak rychle !"

OD LENKY:
Vtipy:
Proč dáváš slepicím teplou vodu ?" "No, aby snášely vejce na tvrdo.

"Kubo, přines mi skleničku vody!" "Ano, pane." "Kubo, přines mi skleničku vody!" "Zde je." "Kubo Přines mi skleničku vody!" "Nač tolik vody pane?" "HOŘÍ!!!"

V parku uprostřed města pracují dvě blondýny. Jedna vždy vyhloubí jámu a druhá, která jde za ní, ji zase vykopanou hlínou zaplní. Pracují tak s vervou celý den bez odpočinku, jedna vykopavá díry, druhá je zase zahazuje. Jednomu kolemjdoucímu to nedá a po chvíli se jich zeptá: 'Oceňuji vaši píli, slečny, ale byly byste tak laskavé a vysvětlily mi, jaký smysl vaše práce má? Vy vykopete jámu a vaše kolegyně ji zase hlínou zahází.' Ta první se zastaví, utře pot z čela a povídá: 'Víte, normálně pracujeme ve třech, jenže kolegyně, která sazí stromky, je dneska nemocná.

********************************** 

Poldinčina víkendová fotečka + deníček Poldinky:
ObrazekÁÁÁh....to jsem si zase pospinkala..nic se mi nece dělat, takže ani nevím, co vám mám napsat..asi jen, že za týden ujdu 1 metr..ale asi ani ten ne :D. Jsem unavená, takže dobrou!!jdu pokračovat.. Vaše Poldinka..příště vám napíšu víc..teda doufám. Né to slibuju. Mějte se fajně a popřejte svým želvičkám dobrou noc. :-)
********************************** 

Mlsek měsíce:
Pořád to samé..
Pokračuj v jídelníčku své želvy z minulého čísla. Nic se nemění na tom ,že želvy moc nejí takže ,,MÁLO JE NĚKDY VÍCE".
********************************** 

Galerie - želva:

ObrazekChersina angulata

********************************** 

Anketa:
Ptala jsem se..co si myslíš o..?
1) Co si myslíš o fosilních želvách?(zkamenělinách předků želv)
Wendinka:
Může to bejt pěkný.
OS:
Asi to co o vsech fosiliich. Dokazuji, ze tu ona zvirata byla uz v davne dobe.
2)Co si myslíš o tom, že lidi pouštějí želvu po bytě?
Wendinka:
No tak asi je to pro tu želvu lepší, protože má prostor se projít.
OS:Pokud ji volne nechavaji behat po celem byte bez dozoru, jsou nezodpovedni. Muze nastydnout a pravdepodobne pouze touzi se nekam zahrabat, nekde pekne v koutku skryt.
3)Co si myslíš o životě želv ve zverimexech?
Wendinka:Je to dost hnusný.
OS:Snad zadny zverimex neposkytuje vhodne podminky. vetsinou se obchodnici chvastaji, kolik toho vi, avsak poskytuji pouze spatne a nebezpecne informace. zelvy ve zverimexech trpi. tady v ceske republice si toho nikdo nevsima. ale v americe, pokud clovek zjisti, ze nekdo nechova zvire v odpovidajicich podminkach a odmita polepsit, zavolaji organizaci na ochranu zvirat. ta zvirata zabavi, postara se o ne a da je k adopci. zde ve zverimexech se obchodnici akorat snazi prodat sve zbozi. nejen zelvy chovaji ve spatnych podminkach. ostatni plazi jsou na tom podobne.
********************************** 

Zajímavosti z netu:
Jako domácí mazlíček si může želva na člověka zvyknout a přijít na zavolání, nechat se pohladit, ale všechno chce samozřejmě čas a trpělivost.
********************************** 

Tak se dočetl konce..ty želví anketky možná budu dělat častěji..jen mi na mě plosím napiš svůj názor na pokak@seznam.cz , ať vím, jestli je mám dělat dále. Tady je program dalšího čísla:
Želví druh pod lupou-želva nádherná, Téma-želví život v bytě + Vánoce aneb co pro želvu?, Reportáž-zachránila jsem svého želvíka naposlední chvíli, Želví veterán-život jednoho želvího kluka, Mixík, Foto měsíce + deníček Poldinky, Mlsek měsíce, Galerie - želva, Zajímavosti z netu, a možná ankety a rozhovory.
Vychází už za měsíc. A ještě vyjde speciál Vánoce a speciál Silvestr, kde se dočteš spoustu Vánočních tipů pro želvy.
pokak & Poldinka
**********************************